• Informatyka

• WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI

1. Ocenianie z Informatyki obejmuje wiadomości i umiejętności wynikających z programu nauczania oraz postawy ucznia na lekcji.

2. Przy ocenie wyżej wymienionych umiejętności i wiadomości stosowane będą następujące formy oceniania: ( adekwatne do swojego przedmiotu)

- sprawdziany

-wypowiedzi ustne

-prezentacja wiedzy i umiejętności w czasie lekcji,

- umiejętność wykorzystania wiedzy w praktyce.

W przypadku sprawdzianów lub kartkówek przyjmuje się skalę punktową przeliczaną na

oceny cyfrowe wg kryteriów:

Procent liczby punktów

ocena

99% - 100%

celujący

90% - 98%

Bardzo dobry

75% - 89%

dobry

50% - 74%

dostateczny

31% - 49%

dopuszczający

do 30%

niedostateczny

3. Nauczyciel oddaje sprawdzone prace pisemne w terminie dwóch tygodni.

4. Uczeń ma prawo poprawić ocenę niedostateczną ze sprawdzianu w ciągu dwóch tygodni po oddaniu sprawdzianu. Dla wszystkich chętnych ustala się jeden termin poprawy. Do dziennika, obok oceny uzyskanej poprzednio, wpisuje się ocenę „poprawioną”.

5. Wystawienia oceny półrocznej i na koniec roku szkolnego dokonuje się na podstawie ocen cząstkowych, przy czym największą wagę mają oceny ze sprawdzianów, w drugiej kolejności są pozostałe oceny.

6. Na pierwszej lekcji w roku szkolnym uczniowie zapoznawani są z zasadami oceniania. Wymagania na poszczególne oceny są udostępniane uczniom. Oceny są jawne, oparte o poznane kryteria.

7. Sprawdziany i prace klasowe są przechowywane w szkole do końca bieżącego roku szkolnego.

8. Rodzice informowani są o sposobie oceniania z przedmiotu oraz o ocenach cząstkowych i semestralnych na zebraniach rodzicielskich lub w czasie indywidualnych spotkań rodziców z nauczycielem. Na życzenie rodziców, podczas takich spotkań, są udostępniane do wglądu pisemne sprawdziany.

9. Przy ustalaniu stopnia należy również brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wykonywanie obowiązków wynikających ze specyfiki przedmiotu, jednak nie ma to decydującego znaczenia przy ustalaniu oceny.

10. Nauczyciel dostosowuje wymagania edukacyjne  w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono deficyty rozwojowe (potwierdzone opinią lub orzeczeniem poradni psychologiczno – pedagogicznej) zał.n1

11. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

klasy IV - VIII

Kryteria poszczególnych stopni szkolnych

celujący

Otrzymuje uczeń, który w pełni przyswoił wiadomości i umiejętności wynikające z podstawy programowej, twórczo rozwija własne zainteresowania, potrafi samodzielnie rozwiązywać zadania nietypowe i złożone, jego prace są oryginalne i twórcze.

bardzo dobry

Otrzymuje uczeń, który opanował pełen zakres wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej, samodzielnie rozwiązuje zadania i problemy nietypowe, stosuje posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach, bierze aktywny udział w lekcjach.

dobry

Otrzymuje uczeń, który opanował zakres wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej w sposób niepełny, uczeń samodzielnie rozwiązuje typowe zadania.

dostateczny

Otrzymuje uczeń, który opanował jedynie w podstawowym zakresie wiadomości i umiejętności zawarte w podstawie programowej. Zna najważniejsze fakty, potrafi je zinterpretować i wykorzystać w praktycznym działaniu przy niewielkim ukierunkowaniu nauczyciela.

dopuszczający

Otrzymuje uczeń, który opanował w niewielkim zakresie wiadomości i umiejętności zawarte w podstawie programowej, elementarna wiedza i umiejętności pozwalają mu jednak na świadomy udział w zajęciach lekcyjnych. Zasadniczo przy pomocy nauczyciela udziela odpowiedzi na postawione pytania z zakresu wiedzy podstawowej.

niedostateczny

Otrzymuje uczeń, który wyraźnie nie spełnia wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej, co uniemożliwia mu bezpośrednią kontynuację opanowywania kolejnych treści nauczania.