• Dzień Strażaka

4 maja obchodziliśmy Dzień Strażaka, dlatego klasa 2 a odwiedziła strażaków w OSP w Szerokiej. Dzieci zobaczyły sprzęt gaśniczy oraz wyposażenie wozu strażackiego. Mogły założyć hełm i ubranie strażaka, wsiąść do wozu strażackiego, a także zobaczyć, jak obsługuje się wąż gaśniczy. Dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale są wzywani do wielu innych niebezpiecznych zdarzeń. Na koniec dzieci złożyły strażakom życzenia z okazji ich święta życząc bezpiecznej pracy i wręczyły laurki.

• " Szach i ...."

W czwartek 9 maja Skrzaty z PP nr 13 na zajęciach szachowych u trzecioklasistów poznali, kiedy jest szach i jak obronić króla przed szachem. Pamiętajmy, że szachy uczą radzenia sobie z porażkami, bo przecież każdej grze jedna osoba wygrywa, a druga przegrywa. Czasem nie łatwo się z tym pogodzić, ale szachy uczą, że warto próbować i nie poddawać się

• Tydzień Bibliotek

W dniach 8-15 maja odbywa się Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczne hasło brzmi: “Biblioteka – miejsce na czasie”. Klasy 3 b I 3 c z tej okazji uczestniczyły w warsztatach, w czasie których oglądały prezentację dotyczących patrona naszej szkoły. Uczniowie dowiedzieli się o wielkiej odwadze i bohaterstwie Henryka Sławika.

• FESTYN

Dnia 18 i 19 V 2024r. Parafia Wszystkich Świętych w Szerokiej organizuje VI Festyn ku czci św. Jana Pawła II.

Rozpoczęcie sobota godzina 14.00.

W programie: gry i zabawy dla dzieci, zawody sportowe w piłce siatkowej - wystąpią drużyny: reprezentacja Sołectwa, os. 1000 - lecia, OSP Szeroka, Ministranci, Przedszkole Dzwoneczek, Szkoła Podstawowa nr 18. Zawody o puchar Księdza Proboszcza.

W niedzielę 19 maja o godzinie 18.00 w kościele wystąpi zespół Vocalsi. Festytn zakończy zabawa taneczna "na wiacie" od 19.00 do 23.00.

Festyn organizują: Parafia, Sołectwo, Rada Osiedla 1000 - lecia, OSP Szeroka, Koło Gospodyń Wiejskich, Przedszkole Dzwoneczek, Szkoła Podstawowa nr 18.

• Czytam z klasą

W związku z realizacją innowacji Czytam z klasą - moduł III "Bądź dobry dla roślin", uczniowie klasy 3 a posadzili dziś pierwsze roślinki.

• "Eko-zabawka"

Konkurs plastyczno- techniczny na "Eko-zabawkę" został rozstrzygnięty. Dzieci kl.1-3 pod kierunkiem rodziców wykonały niezwykłe prace, wykazując się pomysłowością i niezwykłą inwencją twórcząGratulujemy.

• "Od ziarenka do bochenka"- wizyta w Chlebowej Chacie w Górkach Małych.

25 kwietnia uczniowie klasy 2b i 3b udali się do Górek Małych, malowniczej górskiej miejscowości. Celem wyprawy była Chlebowa Chata i spacer górskimi szlakami. Pobyt w tym niezwykłym miejscu pozwolił przenieść się do czasów naszych pradziadków. Uczniowie zwiedzali i podziwiali drewnianą chatę, w której zgromadzono różne sprzęty niezbędne do życia w gospodarstwie.

W stodole zobaczyli dawne maszyny rolnicze oraz spróbowali młócić zboże za pomocą drewnianego cepa. Z uwagą słuchali opowieści o życiu pszczół, o drodze od ziarenka do bochenka oraz procesie wyrabiania masła i sera. Obserwowawali również, w jaki sposób z mleka robi się masło i ser, sami próbowali ubijać masło w maśniczkach. Na koniec wizyty dzieci degustowały własnoręcznie zrobione podpłomyki, do których gospodarze podali chleb, smalec, miód i kawę zbożową. Drugim punktem wycieczki był spacer z Brennej przez Przełęcz Karkoszczonkę w Beskidzie Śląskim do Chaty Wuja Toma w Szczyrku. Na koniec na dzieci czekała jeszcze niespodzianka- przystanek w MC DonaldzieMali turyści powrócili do swoich domów pełni wrażeń i uśmiechu.

• Spotkanie autorskie z Panią Zuzanną Trojnacką-Dasiak z Jastrzębia-Zdroju

W czwartek 25 kwietnia uczniowie klas. 1a i 1b gościli w naszej szkole autorkę bajek dla dzieci Panią Zuzannę Trojnacką-Dasiak. Autorka przeczytała fragmenty swoich książek m.in. "Żużu", "Jastuś", "Kukulinka" oraz opowiedziała skąd czerpie pomysły. Dzieci poznały maskotkę naszego miasta - jastrząbka Jastusia. Rozwijały kreatywność podczas zadań plastycznych, które Pani Zuzanna nagrodziła swoimi książkami. Dziękujemy za wyjątkowe spotkanie.

• Doradztwo zawodowe

Uczniowie klasy VIII uczestniczyli w zajęciach w ramach doradztwa zawodowego poznając oferty jastrzębskich szkół ponadpodstawowych. Już wkrótce uczniowie będą podejmować decyzję, związaną z wyborem dalszego kierunku kształcenia.